פרוייקט

מיד לאחר השבעה באוקטובר, כשהתחלנו להבין את גודל האסון שפקד אותנו, להפנים את ממדי הזוועה והחורבן, טלפנו לשורדי השואה איתם אנו בקשר, לבדוק לשלומם. במהלך השיחה, גילינו שאנו יוצאים מחוזקים, יותר משחיזקנו.

המילים המדויקות שיצאו מפיהם, העצמה והחוסן אותם בנו במשך שנות חייהם בכלל, אך בפרט במשך שנות השואה, סיפור חייהם הייחודי וההתמודדות שלהם, היוו לנו תובנה כי גם אחרי הנורא מכל ניתן למצוא את הדרך.

מתוך תובנה זו החלטנו לחבר בין שורדי השואה לשורדי השבעה באוקטובר, וליצור ביניהם שיחה פתוחה ואותנטית. ניסינו להבין מניין שאבו שורדי השואה את הכוח להתגבר על האסון שלהם ואילו כלים פרקטים נתנו להם תקווה.

המפגשים היו עוצמתיים והתוצאה מצמררת ומרגשת. הפרספקטיבה אותה הציגו שורדי השואה על הדרך בה עשו אינטגרציה לטראומה האישית והקולקטיבית לתוך מסע חייהם, מילא בהשראה את המשתתפים. עם תחושה של חיבור וסוג של שותפות גורל, האפשרות לקום מחדש ולהמשיך בדרך אותה טוו דורות, נראית אפשרית.

 

סרטון קצר (30 שניות)

סרטון מלא

חוה וניב- יצירה

חוהסופרת, שנולדה לתוך מלחמת העולם השניה. עברה חוויות לא פשוטות מילדות מוקדמת. הקושי לא הסתיים עם סיום המלחמה, גם לאחריה חוותה דחייה על רקע היותה ילדה יהודיה בפולין. עם חלוף הזמן הלכה לטיפול, התמודדה עם הטראומות של ילדותה ואף החלה לכתוב. הכתיבה החזירה אותה למסלול החיים ולתחושה שהיא מבריאה את עצמה בעזרת נגיעה באחרים במילותיה הכתובות. כיום היא סופרת גאה וזוכת פרסים רבים על כתיבתה, בארץ ובעולם.

ניבאומן, בונה ומעצב יצירות מבטון. מסיבת הטבע נובה היתה מסיבת הטבע הראשונה אליה הלך בחייו. ניב הגיע אליה עם חבריו בארבע לפנות בוקר ובשש וחצי בבוקר כבר הבין שצריך לצאת ממנה. במהלך הבריחה עם חבריו מהמסיבה ניצל פעמים רבות ממפגש עם המוות ובתושיה רבה הצליח יחד עם חבריו להנצל. ניב מספר כי האירוע הטרגי הזה הציב בפיו אתגר בחיפוש אחר משמעות מחודשת.

סרטון קצר (30 שניות)

סרטון מלא

אביגדור וטלי- אמונה

אביגדורניצול שואה מאושוויץ שם איבד את רוב משפחתו רק הוא ואחותו שרדו את התופת. אביגדור הגיע לארץ וברגע שלבש מדים הרגיש פעם ראשונה שהוא מגן על משהו שלו. אביגדור השתתף בכל מלחמות ישראל, הוא בנה משפחה לתפארת עם אשתו. הוא גאה ומזדהה עם המדינה שבה הרגיש לראשונה בחייו מוגן. אביגדור עסוק ללא הרף במתן הרצאות על סיפורו ואף ליווה משלחות לאושוויץ במסגרת "עדים במדים", שם זכה לחגוג בר מצווה (מאוחרת) בהפתעה.

טליאשה שומרת מסורת שעברה לפני זמן לא רב ארוע מוחי. היא חיה באופקים והייתה בביתה עם משפחתה בשמחת תורה, כשמחבלים נכנסו לבלוק הבניינים שלה. הרגע שראתה אותם מהחלון נכנסים לשכונה בטנדר הלבן, חוזר לנגד עיני היום יום מאז. טלי מרגישה שביתה כבר אינו מבצרה לאחר החוויה שעברה ומצד שני בהודיה על הנס שהיא ומשפחתה יצאו מהארוע בחיים.

 

 

סרטון קצר (30 שניות)

סרטון מלא

נעמי ושרון- עזרה לזולת

נעמי- פסיכולוגית ילדים, ניצולת שואה מהולנד שהגיע עם משפחתה לברגן בלזן. בברגן בלזן איבדה את אחותה התאומה ושאר בני משפחתה מלבד אחיה. אחרי המלחמה בילתה עם בני נוער יהודים וביחד הם שוחחו ועזרו אחד לשני לעבד את מה שעברו. היא הגיעה לישראל עם בעלה ובנו ביחד משפחה ענפה. נעמי ראתה במחנה את הוריה במצבים הקשים ביותר, שומרים על צלם אנוש ועל טוב לב והדבר הזה ליווה אותה כל חייה והוביל אותה לבחור במקצוע של נתינה ועזרה לזולת.

שרון- מורה לחינוך מיוחד ואמא מקיבוץ בארי. היא שהתה עם משפחתה בממ״ד כאשר מחבלים נכנסו לביתה וניסו לשרוף את הבית על יושביו. הם בילו בממ״ד שעות רבות ובאורח פלא מי שסיכן את עצמו הכי הרבה במשפחה היה גם זה שהציל אותם. כיום שרון ומשפחתה עדיין גרים בבית מלון והתמודדות זו בפני עצמה איננה פשוטה. מתוך החוויה המטלטלת שעברה, ובנסיון להתמודד ולעבד אותה, שרון משתתפת במספר פרויקטים ומספרת את סיפורה, ובנוסף גם פתחה פודקאסט מרתק ומרגש.

מתפללים ומייחלים לשובם של החטופים ולימים של שקט.

הפרוייקט בתקשורת

צרו איתנו קשר

המוקד שלנו פעיל בימים א׳-ה׳ בשעות 8:30-16:00

 בשפה העברית

השאירו לנו הודעה